Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmivo

15. 2. 2010

Mám tady pro vás další druhy krmiva a pamlsky, tak se koukněte :)


Žito není vhodné jako krmivo, neboť je těžko stravitelné. Způsobuje u koní dermatózy - onemocnění kůže. U klisen může způsobit potrat. Zkrmuje se spařený, drcený, společně s řezankou.

1

Proso má vysokou krmnou hodnotu jako oves. Je vhodné pro plemenné koně.

1

Hrách - jeho krmná dávka je 10 - 20% z celkové krmné dávky. Zkrmuje se máčený.

1

Rybí tuk je zdrojem vitamínů A a D, koně ho špatně přijímají. Krmná dávka je 40 - 60 g/kus a den. Zkrmuje se s objemnými i jadrnými krmivy.

Rybí tuk
Plavená křída a krmný vápenec vyrovnávají acidobazickou rovnováhu v žaludku. Krmná dávka na den je 20 - 50 g/kus. Zkrmují se s nekvalitním senem (kyselým senem) nebo při zkrmování siláže.
Vápencová moučka
Krmná sůl je zdrojem sodíku, který ve spolupůsobení s draslíkem ovlivňuje osmotický tlak (srdeční činnost). Zkrmuje se ve formě lizu (dle potřeby). Spotřeba soli při lehké práci je 10 - 15 g/kus a den a při těžké práci 25 g/kus a den.
Krmná sůl
Vojtěška se prodává v kostkkách nebo v granulích. Může být i nařezaná a smíchaná s ovesnou slámou. Vypadá jako řezanka, ale je výživnější.

1

Koně chovaní ve stáji mají rádi, když jim necháme v korytě nebo na zemi celý tuřín. Rádi ho okusují a hrají si s ním.

1

Mrkev obsahuje hodně vitamínů a minerálů a koně ji milují. Měli bychom ji podélně nakrájet na plátky, aby koni nezaskočila.

Obrázek “http://www.zooliberec.cz/images/small/2006-07-28-14-41-29.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Jablka koně taky milují, stejně jako ostatní pamlsky. Jsou docela zdravá, ale neměli bychom jim je dávat moc často, aby po nich neztloustli. Raději bychom je měli někrájet na kousky.

marketing

Koním můžeme dát i tvrdý chleba. Měkkého je pro ně škoda. Chutná jim, ale neměli bychom jim ho dávat moc.
http://i.idnes.cz/06/093/cl/PLZ1606e7_chleba_rambousek.jpg
Jako pamlsek můžeme dát i kostku cukru. Cukr je ovšem nezdravý a koně po něm tloustnou, proto bychom ho neměli dávat vůbec nebo alespoň velmi zřídka, aby kůň pochopil, že je to vzácnost.
http://www.agris.cz/images/obrazky_text/kostkovy_cukr.jpg

Krmivo

Kůň je býložravec, to znamená, že žere rostliny a především trávu a byliny. Jestliže kůň žije naprosto přirozeným životem, dvacet hodin ze čtyřiadvaceti stráví pasením, pomalým přesunováním z místa na místo při hledání odpovídající potravy. Koně jsou takzvaní pomalí jedlíci: mají poměrně malé žaludky vzhledem ke značné velikosti střev a musí doplňovat potravu v pravidelných intervalech. Při volném způsobu života nabírají na váze, je-li dostatek potravy, a ztrácejí, je-li málo. Nepřirozené podmínky, které koni vnucuje člověk - absence neustálého přístupu k pastvě a nutnost spalovat energii při práci - znamenají, že musí dostávat vhodnou alternativní potravu, aby prospívali. Krmení koní je dost složité. Podobně jako lidé jsou koně osobnosti a značně se liší svými požadavky na kvalitu a druh potravy, kterou potřebují, aby si udrželi zdraví a dobrou kondici. V podstatě se krmivo domestikovaného koně skládá z objemového krmiva a koncentrátů.

Objemové krmivo
Běžnou formou objemového krmiva je seno, což je usušená tráva. Existují dva druhy sena: seté seno a luční seno. Seté seno je vhodné pro těžce pracující koně, neboť je většinou výživnější než luční seno. Vzniká sušením trav speciálně vysévaných každý rok, které obsahují vysoce kvalitní rostliny, jako je jílek vytrvalý a bojínek luční. Lučníseno se pořizuje z běžného porostu pastvin a je na dotek měkčí a často zelenější než seté seno. Obsahuje různorodější rostliny než seté (některé z nich mohou být méně kvalitní) a je méně výživné, a tedy vhodnější pro koně vykonávající těžkou práci.
http://staj.ufonek.net/obrazky/obchudek/1446.jpeg
Novější typ objemového krmiva je ve formě silážovaného sena, což je seno neprodyšně uzavřené v plastikových pytlích. Má několik nutričních úrovní a hodí se zvláště pro koně s dýchacími problémy. Silážované seno se může míchat se senem nebo zcela nahradit objemové krmivo.

Řezanka je seno buďto samotné, nebo smíchané s jednou třetinou ovesné slámy a rozřezané na malé kousky pomocí řezačky. Může se přidávat do koncentrátů, aby se podpořilo žvýkání, a tím i trávení.
Řezanka

Koncentráty
Krmiva jako oves nebo ječmen se nazývají koncentráty. Jsou to energicky bohatá krmiva, která ve správném poměru s objemovými krmivy umožňují koni vykonávat práci, která se po něm požaduje, bez zhoršení tělesné kondice.
 
Oves byl vždy považován za ideální obilninu pro koně. Vláknitý obal, který obklopuje výživné zrno, podporuje žvýkání a zamezuje přílišnému hltání, což může narušit zažívací systém. Jedinou nevýhodou ovsa je nízký poměr mezi obsahem vápníku a fosforu, a proto musí být krmivo doplněno vápníkem, aby se vyvážil obsah minarálů v objemovém krmivu. Oves však nemusí být vhodný naprosto pro všechny koně, neboť může být příliš energetický. Oves bychom měli mírně namačkat a pak během tří týdnů spotřebovat, jinak ztratí svou výživnou hodnotu.
Oves
Ječmen má vyšší energetickou hodnotu než oves, ale menší obsah vlákniny. Podává se mačkaný, ve formě vloček (tepelně upravený) nebo rozemletý na jemné částečky (šrot). Může být rovněž podáván jako kaše, která se připravuje tak, že zalijeme ječné vločky vařicí vodou a ponecháme zchladnout. Celý ječmen bychom neměli podávat, jinak je příliš nestravitelný. V tomto případě bychom ho měli zalít vařicí vodou a nechat několik hodin dusit, dokud zrno nerozpukne, nenabobtná a nezměkne.
Ječmen
Kukuřice má vysoký obsah škrobu, ale nízký obsah bílkovin a vlákniny. Většinou se podává ve formě vloček nebo drobných částic. Může být velmi výživná a krmí se jen v malých dávkách.
Kukuřičné vločky
Otruby, vedlejší produkt při zpracování pšenice, obsahují velké množství vlákniny a často se podavají koním, kteří nepracují nebo mají dietu s nízkým obsahem bílkovin. Sušené se podávají v malých množstvích, smíchané s ostatním krmivem nebo jako kaše. Ta se připravuje tak, že otruby a hrst soli přelijeme vařicí vodou (takovým množstvím, aby kaše nebyla příliš tekutá), přikryjeme a ponecháme zchladnout.
Otruby
Lněné semínko je bohaté na tuky a často se podává ke zlepšení kvality srsti. Jestliže ho nejprve neuvaříme, je jedovaté (obsahuje kyselinu kyanovodíkovou). Lněné semínko zalijeme studenou vodou a necháme přes noc namočit. Další den přidáme vodu (asi 2 litry na 110 g semínka), směs přivedeme do varu a několik hodin dusíme. Když výsledný rosol zchladne, můžeme ho přidat do otrubové kaše nebo k běžnému krmivu.
Lisované lněné semínko
Cukrová řepa je dobře stravitelný zdroj energie a vlákniny. Má vhodný poměr mezi vápníkem a fosforem a používá se ke zlepšení nerovnováhy těchto prvků v obilninách. Dřeň cukrové řepy (zbytky podzemní části rostliny) se prodává v kostkách nebo nakrouhaná. Před krmením ji musíme nejprve namočit na minimálně dvanáct hodin do dvojnásobného množství vody. Kostky se namáčejí na delší dobu a do většího množství vody. Jestliže se dřeň namočí nedostatečně, může v žaludku nabobtnat s možnými fatálními důsledky.
Granule cukrové řepy
Melasa je vedlejší produkt při výrobě cukru. Je tmavá a lepkavá a velmi chutná. Může se v malých množstvích přidávat do krmiva ke zvýšení energetického obsahu, zlepšení kvality srsti a nalákání špatných jedlíků.
Melasa
Koncentráty, které se dodávají v kostkách nebo hrubé směsi, jsou známy jako složená krmiva. Připravují se z celé řady součástí a představují vědecky podloženou vyváženou stravu. Jsou dodávány zvlášť pro hříbata, březí klisny, závodní koně atd. Zvláště se hodí pro začátečníky, neboť kvalitní složená krmiva usnadňují z velké části starosti s krmením.
Granule
Hrubá směs