Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stříhání koní

13. 2. 2010

STŘÍHÁNÍ KONÍ

Stříhání koní je sezoní záležitost, Stříhat se začíná koncem září a v průběhu října. V tomto období narostla koním zimní srst, při tréningu se více potí, ztrácejí cenné elektrolyty, dlouho schnou a mohou se nachladit.

Ostříhaný kůň se potí minimálně a je ihned suchý. V neposlední řadě se zimní srst těžce udržuje. Máte-li koně který miluje válení v blátě, je jednodušší několikrát za zimní sezonu vyprat výběhovou deku než denně zápasit s nánosy bahna.

K stříhání přistoupí také ti, kteří chtějí svého koně prezentovat na přehlídkách či výstavách. Je možno vybrat několik typů střihů od nejjednoduššího, při kterém je oholeno břicho, spodní část krku a boků a horní část nohou. Až po střih, kdy koni zůstává zimní srst pouze na nohou od hlezen a karpů dolů.

Dále se stříhá v předjaří a na jaře, kdy kůň přelínává zhruba od konce ledna do dubna. Kůň je čistý, odpadne namáhavé čistění , odstraníme všechnu zimní srst, snadno se udržuje. Může intenzivně trénovat, což při pozdním línání je z důvodu značného pocení dost problematické a rychleji se dostane do kondice. Zvláště při náhlých teplotních rozdílech, přechodu zimy v podstatě do léta zmírníme jarní únavu trénujícího koně.

Před stříháním musí být kůň vyčištěný, nesmí být zpocený ani mokrý, je třeba si připravit deku, kterou použijeme po ostříhání.