Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mytí

16. 2. 2010

 

Mytí koníka

 

Pokud se chystáš s koněm na přehlídky, určitě ho chceš mít upraveného a čistého. Nezbývá tedy než ho důkladně umýt. Vyber si k tomu teplý sluneční den, kdy nefouká vítr, aby kůň nenastydl! Pokud je zima, raději koně místo mytí důkladně vyhřebelcuj. Tak pojďme na to:

Budeš potřebovat:
kbelík teplé vody
koňský šampón
2 houby
hadici
staré ručníky

1. Přivaž koně a dej mu seno, aby se zabavil.

2. Do kbelíku s teplou vodou přidej koňský šampón.

3. Namoč houbu do kbelíku se šampónem a omyj koně z jedné strany od horní části krku po směru růstu srsti. Dej pozor, aby se mu šampón nedostal do očí!

4. Pokud je kůň klidný, důkladně smyj hadicí všechen šampón. Proud vody by neměl být příliš silný. Místo hadice také můžeš použít druhou houbu, kterou postupně všechen šampón odstraníš. Vodu v kbelíku bys měla několikrát vyměnit.

5. Hranou dlaně přejeď koni po srsti a odstraň přebytečnou vodu. Můžeš také použít stěrku na vodu.

6. Stejným postupem našampónuj a umyj koně i z druhé strany. Dej přitom pozor, aby šampón nevystříkl na umytou a opláchnutou stranu.

7. Čelenkou stáhni koni kštici a polož ji dozadu k hřívě. Umyj kštici a i hřívu houbou a smyj šampón stejně důkladně jako předtím. Dej velký pozor, aby se šampón nedostal koni do očí! Když umytou hřívu promneš, ucítíš mezi prsty, jak vrže - podobně jako když promneš svoje umyté vlasy.

8. Vyměň vodu v kbelíku, přidej šampón a umyj koni ocas. Konec ocasu ponoř do kbelíku, kam až to půjde. Kořen ocasu omyj houbou. Pak v několika kbelících čisté vody ocas důkladně opláchni a opatrně vyždímej.

9. Většina koní nemá ráda mytí hlavy. Když už to opravdu musí být (např. kůň má světlé zbarvení a hlava je opravdu velmi špinavá), použij k mytí jen vlhkou houbu bez šampónu a nečistoty odstraň ručníkem.

10. Důkladně vytři srst ručníkem ve směru růstu srsti. K osušení hřívy a ocasu použij další ručník.

11. Velmi opatrně rozčeš hřívu a ocas. Dej velký pozor na to, aby to koně netahalo. Pokud objevíš uzlíky, jemně je rozpleť prsty.

12. Pokud je teplo a svítí sluníčko, vyveď koně do výběhu a procházej se s ním, dokud neuschne. Pokud se ti zdá, že má kůň chuť vyválet se v bahně a zmařit tak tvou práci, raději přes něj přehoď lehkou stájovou pokrývku a odveď ho do stáje se slaměnou podestýlkou. Nebo přes něj přehoď odpocovací deku a choď s ním po dvoře, až bude suchý.

Pokud není kůň příliš špinavý, stačí mu pouze umýt hřívu, ocas a bílé ponožky. Když jezdíš za horkého počasí a kůň je celý zpocený, můžeš ho otřít namočenou houbou nebo použij hadici a opláchni ho pod sedlem a mezi předníma a zadníma nohama. Pokud je to nutné, můžeš mu umýt i krk. Pak koně otři rukou nebo stěrkou. Můžeš použít i ručník, jak se to dělá po mytí.